EN  |  GR
НАЧАЛО / ПОЛЕЗНО / СЪЧЕТАВАНЕ НА ХРАНИТЕ
 
СЪЧЕТАВАНЕ НА ХРАНИТЕ

Съчетаване на пилешкото месо с алкохол

На ежедневната трапеза се поднасят напитки през време на храненето. Те трябва да съответстват на ястията, но най-важен е установеният обичай. Така в САЩ към всяко ястие се поднася охладено, обезмаслено мляко, в Италия и Франция - леко („тънко") вино, в Германия и Дания - бира, в южните страни айрян и сокове.

У нас е прието менюто при тържествени случаи да се състои от 3-5 ястия, а в извънредни случаи (сватби, чествания, банкети и др.) - до 12 и повече ястия. Напоследък при такива случаи все по-често се прилага студен бюфет със "самообслужване" или т. нар. "коктейл", с което се опростява и улеснява работата.

По начало при многолюдни трапези трябва да се избягват течните храни (супи, сосове, компоти), тъй като се усложнява значително сервирането и са необходими голям брой съдове.

Прието е с предястията да се поднасят силни алкохолни напитки или коктейли, с ястията от бяло месо (пилешко, телешко, риба) - бели вина, с ястията от тъмни меса - червени вина, с десертите и „на разговор" - десертни и ликьорени вина. Белите и десертните вина се поднасят с температура около 10- 12°С и по желание с газирана вода.

Червените вина се поднасят със стайна температура, т. е. 16-18°С.

Конкретно:

  • С предястия - всички видове ракии (включително водка, абсент, узо). През лятото са подходящи вермутите - добре охладени, с газирано питие по избор. Поднасят се също смеси от зеленчукови сокове с по няколко капки сливова или гроздова ракия, коняк, ром.
  • С птици и риба - Ризлинг, Манастирска изба и др. със сода.
  • С готвени ястия - домашно "розово" вино, изстудено или не, смесено с обикновена или минерална газирана вода.
  • С печени, пържени или задушени "тъмни" меса - тежки червени вина: Мавруд, Малага, Бургундско и пр.
  • С десертите и „на разговор" - шампанизирани, десертни, подсладени или смесени вина, силно изстудени. Освен това през лятото: ледено изстудени „болета", а през зимата - реяна ракия със захар или мед; греяни вина - пънч, грог. Поднасят се и ликьорени вина от плодове (касисово, малиново, ягодово и пр.) с бисквити при всички случаи, когато не следва друго ястие.

Бирата се поднася изстудена, но не прекалено (пресича се), към всички ястия, с изключение на супи, десерти, компоти, кисело мляко и кафе.

Безалкохолните напитки се поднасят по желание: с готвени ястия - айран или обезмаслено изстудено прясно мляко; с печени, пържени и задушени меса - доматен сок с няколко капки лимонов сок и черен пипер; смесен зеленчуков или ябълков сок; гроздов сок; с десертите - оранжади и цитронади от пресни плодове.

Плодовите вина (ферментирали и пресечени) се причисляват към десертните вина и се поднасят охладени, със или без газирана вода, „на разговор", с бисквити, соленки и пр., в малки винени чаши.

Великденско пиле с вино, глазирани пилешки крилца по китайски, пиле по селски в глинен гювеч, пълнено пиле с бадеми и др.

Виж рецептите >

Пилешкото месо е уникално с високото си съдържание на белтъчини и ниски нива на мазнини.

Още за пилешкото месо >

 
ЗА НАСПРОДУКТИ

ГОТВЕНИ ЯСТИЯ

ЛЕСНО И БЪРЗО

ПРЯСНО МЕСО

ПУШЕНИ ДЕЛИКАТЕСИ

СКАРА

ВАРЕНО-ПУШЕНИ КОЛБАСИ
КАЧЕСТВО

СЕРТИФИКАТИ

ТЕХНИЧЕСКО ОБЕЗПЕЧАВАНЕ

РЕФЕРЕНЦИИ

ЕКОЛОГИЯ
ПОЛЕЗНО

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

СЪЧЕТАВАНЕ НА ХРАНИТЕ

ДИЕТИЧНО ХРАНЕНЕ

СПОРТНИ ПРОГРАМИ

РЕЦЕПТИ И КУЛИНАРИЯ
КОНТАКТИПОРЪЧКИСледвайте ни във Facebook 
GALA INVEST HOLDING © 2008-2023